Ułatwienia dostępu

#Zostań w domu!

Kategoria:

Z powodu koronawirusa eksperci zalecają ograniczenie spacerów i pozostanie w domu. Jest to trudny czas, szczególnie dla dzieci. Co robić z nimi w domu? Mamy dla Was kilka pomysłów na zabawy 

  1. Zaginiony skarb
    Dzieci lubią się bawić w piratów, którzy szukają skarbu. Wspólnie rysujemy mapę mieszkania. W jednym miejscu rodzice chowają skarb i oznaczają na mapie. Dzieci przebierają się za piratów, płyną na łóżkach, czyli okrętach i podążają do wyznaczonego celu. Nasze pociechy uwielbiają gdy chowamy jakieś małe upominki, ale zabawa jest świetna nawet, gdy są to dobrze im znane rzeczy. Dodatkowy plus jest taki, że nie ma dużego bałaganu.
  2. Mali artyści
    Zawsze gdy chcemy szybko przegonić nudę na pomoc przychodzą farby, kredki, klej, nożyczki albo plastelina. Gdy zakończycie twórczą aktywność możecie zrobić wielką wystawę dzieł sztuki, z biletami, przekąskami itp. Eleganckie kreacje również mile widziane – można przy okazji zabawić się w przebieranki z szafy mamy i taty!
  3. Mały majsterkowicz
    Z kartonowych pudeł można tworzyć domki, mebelki i różne inne rzeczy jakie Wam wpadną do głowy. Zacznijcie od prostych konstrukcji, a potem zwiększajcie poziom trudności dokładając inne elementy (np. zapałki, patyczki, waciki, nakrętki, rolki po papierze ....). Wspaniała zabawa dla całej rodziny
  4. Hodowle i sadzonki
    Dobrym pomysłem będzie zasadzenie roślinek, albo założenie hodowli. Najłatwiej zacząć od zasadzenia rzeżuchy i zrobienia hodowli kryształów soli. Jeżeli posiadacie własny ogródek, to można przenieść do niego swoje sadzonki, gdy zrobi się ciepło. Dzieci, widząc, że zrobiły coś co rośnie i się rozwija są dumne, uczą się też dbania o naturę.
  5. Własny dom
    Tę zabawę uwielbiają wszystkie dzieci. Rolę domu może odegrać dziecięcy namiot, ale równie dobrze może go zastąpić zwykły stół lub dwa stabilne krzesła ustawione w odpowiedniej odległości. Wystarczy narzucić na meble duży koc, który osłoni malca przed spojrzeniami domowników. W domu może zamieszkać rodzina lalek czy pluszaków, lecz także groźny lew czy dziki wojownik. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni.
  6. Po nitce do kłębka
    Obwiąż sznurkiem ulubionego pluszaka i schowaj zabawkę do szafy. Sznurek przeciągnij wokół różnych mebli, a koniec wręcz dziecku. Maluch na pewno trafi do puchatego przyjaciela po sznurku.
  7. Domowa plastelina
    Zmieszaj mąkę z solą (2 szklanki mąki, 2 szklanki soli), i stopniowo dodawaj wody, wyrabiając tak jak ciasto. Masa powinna być sprężysta i nie może kleić się do rąk. Jeśli chcesz, możesz podzielić ją na części i zabarwić każdą na inny kolor przyprawami lub barwnikami do jaj. Kurkuma zabarwi ciasto na żółto, sproszkowana słodka papryka na czerwonorudo, kakao na brązowy.
    Pokaż maluchowi, jak może masę ugniatać, a potem z niej lepić. Róbcie z niej kuleczki, wałeczki, wykrawajcie różne kształty foremkami do ciastek, lepcie figurki. Po skończonej zabawie możesz utrwalić dzieła małego artysty wypiekając je w piekarniku.
  8. Tropiciele zwierząt
    Do tej zabawy potrzebne będą zdjęcia, obrazki lub rysunki różnych, bardziej lub mniej znanych dziecku zwierząt. Możecie wyciąć zdjęcia z gazet. Obrazki rozwieście w różnych miejscach pokoju, najlepiej na wysokości wzroku dziecka (starszemu można utrudnić zadanie i zróżnicować przestrzeń). Zadaniem dla małego tropiciela będzie znalezienie wszystkich zwierząt. Możecie użyć lupy czy latarki, lecz także pomagać dziecku podpowiedziami („tygrys wdrapał się na wysoką górę i jest mu mięciutko”, „zebra schowała się między paskami - poszukaj czegoś pasiastego”).
  9. Żarty z pazurem
    Tym razem możecie wykorzystać obrazki zwierzątek z poprzedniej zabawy. Przetnijcie je pionowo w dwóch/trzech miejscach. Teraz możecie zacząć eksperymentowanie i dopasowywanie. Co by było, gdyby krowa miała brzuch jeża, a ogon węża? Jak nazywałoby się takie zwierzę? Wasze „puzzle” możecie nakleić na kartkę. A teraz dorysujcie jedzenie dla waszego stwora. Na co ma apetyt?
  10. Zabawy Montessori
    Do tych zabaw nie potrzebujecie zabawek, wszystko co potrzebne znajdziecie na przykład w kuchni. Miseczki, tace, butelki, kasze, makarony, zakrętki po butelkach, gumki recepturki, woda – wykorzystując te przedmioty poznacie zabawy, które rozwijają zmysły i pobudzają kreatywność oraz myślenie. Można rozdzielać makaron od kaszy lub przesypywać je różnymi narzędziami, można sortować nakrętki według różnych kryteriów, albo włożyć przedmioty do nieprzezroczystego worka, dzieci będą sięgać ręką do środka i zgadywać co się w nim znajduje. Im więcej zmysłów wykorzystacie do zabawy, tym lepiej.
  11. Zabawy z magnesami i tworzenie labiryntu
    Co może się stać gdy połączymy dwa magnesy z labiryntem wyklejonym na kartoniku? Nic innego jak fantastyczna manualna zabawa. Tworzenie licznych labiryntów i pokonywanie ich na czas, to coś co uwielbia większość kilkulatków.
  12. Kalambury
    Gra w kalambury świetnie nadaje się zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Gra polega na odgadywaniu haseł przedstawianych za pomocą gestów lub rysunków przez jednego z członków drużyny. Kalambury z mamą i tatą to zawsze mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.
  13. Odrysowywanie Cieni
    Czy to słońce, czy światło z lampki każdy punkt świetlny sprawia, że nasze ukochane zabawki rzucają cień. A gdyby tak z odrysowanych cieni naszych ulubionych zabawek stworzyć wspólnie z dzieckiem rysunek?
  14. Gry stolikowe
    Gry planszowe to zawsze świetny pomysł na spędzenie czasu. Może w nie grać cała rodzina - od najmłodszych do najstarszych.
  15. Ruch to podstawa!
    Włączcie ulubioną muzykę. Tańczcie, róbcie pajacyki, przysiady i podskoki. Możecie nagrać Wasze występy, a potem wspólnie je oglądać.
  16. Gra w grzebień
    Gra przypomina mecz piłkarski. Stół lub podłoga jest boiskiem, zawodnikami duże kapsle, a piłką 1 mały kapselek. Zawodnikami porusza się grzebieniami tak, aby popychali "piłkę" w kierunku bramki.
  17. Tor wyścigowy.
    Płytki lub panele na domowej podłodze to znakomity tor wyścigowy. Wystarczy wytyczyć drogę (można do tego użyć kredy, taśmy klejącej lub zwykłego sznurka), z kapsli zróbcie kolarzy lub kierowców Formuły !
  18. Dziecko też chce wiedzieć.
    Tłumacz dziecku obecną sytuację, nie unikaj odpowiedzi. Nasze maluchy również mają prawo wiedzie co się dzieje. Opowiedz czym jest koronawirus i dlaczego nie chodzimy do szkoły, przedszkola czy pracy. W oswajaniu lęków może pomóc zabawa w klinikę dla pluszaków.
    Możliwości i pomysłów na zabawy w domu jest wiele, wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Powodzenia!

Dbajcie o siebie i Wasze rodziny 
Do zobaczenia
Opr. pedagog mgr - Karolina Sokołowska-Zieja